Proje Ekibi

ÜMİT ASLANBAY
PROJE KOORDİNATÖRÜ

Ümit Yaşar Aslanbay Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1986’da mezun oldu. Meslek hayatı boyunca Cumhuriyet Gazetesi, Star TV, Show TV, Milliyet Gazetesi, NTV’de çalıştı. Onpunto adlı internet sitesinde yöneticilik yaptı. 2007-2012 yılları arasında Milliyet Gazetesi’ne Genel Yayın Yönetmeni danışmanı olarak çalıştı. Çeşitli televizyonlarda, danışmanlık ve köşe yazarlığı ve programcılık yaptı.

Aslanbay şimdi Basın Konseyi’nin yürüttüğü ve Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finanse ettiği Yolsuzluğun Önlenmesi ve Etiğin Teşviki Hibe Programı’nda proje koordinatörlüğünü üstlenmektedir.MUSTAFA ÖLMEZ
PROJE ASİSTANI

Mustafa Ölmez 1992 yılında Fethiye’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Meslek hayatına Üniversite eğitiminin ilk yıllarında başlayan Ölmez çeşitli TV ve haber ajanslarında görev aldı.

2015-2016 yılları arasında vatani görevini tamamlayan Mustafa Ölmez, Basın Konseyinin yürüttüğü ve Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finanse ettiği Yolsuzluğun Önlenmesi ve Etiğin Teşviki Hibe Programı’nda proje asistanlığını üstlenmektedir.

Eğitimciler

BAHATTİN YÜCEL
EĞİTMEN

Bahattin Yücel 1949 yılında Nazilli’de doğdu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Turizm sektöründe uzun yıllar hizmet verdi. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanlığı, TBMM Turizm İhtisas Komisyonu üyeliği ve Turizm Bakanlığı görevleri yaptı.


BAŞAR YALTI
EĞİTMEN

Başar Yaltı, 24 Şubat 1954’te doğdu. 1974 yılında Kara Harp Okulu’nda başlayan yükseköğrenim hayatına 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam etti. 1986’da Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku dalında yüksek lisansını, 1990 yılında ise İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku dalında doktora programını tamamladı. Eğitim hayatının ardından 1996-2000 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği’nde disiplin kurulu üyeliği yaptı. 2010-2012 yılları arasında İstanbul Barosu’nda yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü. Yaltı şu an Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyeliği görevini yapmaktadır. Başar Yaltı çok sayıda sivil toplum kuruluşunda üyelik, yöneticilik görevlerini üstlenmiştir.


DOĞAN SATMIŞ
EĞİTMEN

Doğan Satmış 1961’de doğdu. 1982 yılı, MÜ BYYO mezunu. AA’nın İstanbul bürosunda muhabir olarak gazeteciliğe 1981’de başladı. Sabah, Bugün, Günaydın’da çalıştı. Hürriyet gazetesinde 17 yıl boyunca yazı işleri müdürlüğü ve 5 yıl boyunca okur temsilciliği (2001-2006) yaptı. 2006’da Sabah gazetesi genel yayın yönetmen yardımcısı olarak görev yaptı. 2009 yılında Habertürk Gazetesi’nin kuruculuğunu yaptı. Habertürk Gazetesi’nde 5 yıl Genel Yayın Yönetmen Yardımcılığı yaptı ve günlük yazıları yayımlandı. 2015’te Cumhuriyet Gazetesi’ne geçti, halen Genel Yayın Danışmanı ve yazarlık yapıyor. Satmış halen Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesidir.


ERDAL GÜVEN
EĞİTMEN

Erdal Güven 1966 yılında doğdu. 1983 – 1987 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde öğrenim gördü. 1983-2000 yıllarında Hürriyet’te çeşitli görevlerde bulundu. 2000 yılında Kanal D’de haber müdürlüğü görevini üstlendi. Çeşitli şirketlerde genel müdürlük görevlerini yürüttü. Anadolu Üniversitesi (2003-2009), Doğuş Üniversitesi (2014) ve Yalova Üniversitesi’nde  (2014) çalıştı.


FATOŞ ADİLOĞLU
EĞİTMEN

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nden mezun olduktan sonra Amerika’da Fulbright bursu ile lisans (BArch) ve yüksek lisans (MArch) Virginia Polytechnic Institute and State University’de bitiren Prof. Dr. Fatoş ADİLOĞLU, 2001 yılında Doktor ünvanını İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo-TV-Sinema Bölümü’nden aldı.

Fatoş Adiloğlu çeşitli üniversitelerde “Temel Tasarım” dersini yapılandırdı. Adiloğlu, Disiplinlerarası alanda görsel çalışmalar üzerine araştırmalar yürütmekte ve dersler vermektedir. Mimarlık, görsel tasarım ve iletişim bilimleri bileşenleriyle İstanbul çalışmalarına uluslararası projeler ile kültürlerarası ve disiplinlerarası etkinliklerle katkıda bulunan, etkili iletişim, yaratıcı iletişim ve sosyal medya yönetimi ile ilgili eğitimler verdi. Prof. Dr. Fatoş Adiloğlu, Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi, İletişim Tasarımı Bölümü’nde Bölüm Başkanı ve İletişim Fakültesi Dekanı olarak görevini sürdürmektedir.


GÜNEŞ GÜRSELER
EĞİTMEN

Güneş Gürseler 7 Ocak 1952 İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1974’te Tekirdağ’da serbest avukatlığa başladı. 1987 Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Tekirdağ Milletvekili seçildi. Bu tarihe kadar Tekirdağ Barosu Genel Sekreteri idi. 1992 – 1995  “Büyükelçi” unvanlı Başbakan Başdanışmanı olarak görev yaptı. 1995’te Tekirdağ’da serbest avukatlığa döndü. 1996, 2000 ve 2002 yıllarında üç kez seçildiği Tekirdağ Barosu Başkanlığını 2004’e kadar sürdürdü. 2005’ten beri Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği görevini yürütüyor.


KENAN AKIN
EĞİTMEN

Kenan Akın, 1944’de Mardin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü mezunudur. 1959’da Yeni Mardin Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. Tercüman, Tasvir, Öncü, Türkiye, Güneş, Yeni Günaydın, Sabah, Ortadoğu, Ogün gazetelerinde ve Middle-East Rewiev Dergisi’nde çalıştı. TGRT, TV8 ve 6 News Televizyon’nda yöneticilik yaptı.

Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çeşitli gazetecilik dersleri verdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sanayi Bakanlığı, Reklam Kurulu, Basın İlan Kurumu, Basın Konseyi, Karaköy Rotary Kulübü’nde çeşitli görevler üstlendi.

Akın, bu günlerde Yeniçağ Gazetesi’nde yazarlık yapıyor.


MESUDE ERŞAN
EĞİTMEN

Mesude Erşan, 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1991-1994 arası Hürriyet Gazetesi İstihbarat Servisi’nde çalıştı. 1994-1995 arasında Akşam Gazetesi’nde çalıştı. 1995’ten beri Hürriyet’te sağlık muhabiri olarak görev yapıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 2012 yılı En İyi Sağlık Haberi  Ödülü başta olmak üzere farklı dernek, meslek örgütü ve üniversiteden sağlık haberciliği alanında pek çok ödülü bulunuyor.  Türkiye Gazeteciler Derneği üyesi, Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği İkinci Başkanı.


MİSKET DİKMEN
EĞİTMEN

1961 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 1983-2010 yılları arasında TRT’de radyo ve televizyonda çeşitli programlar sundu ve yönetti.

2010-2015 yılları arasında Radyo Ege Kampüs ve Ege Üniversitesi Televizyonu’nda Program Yayın Direktörü olarak görev yaptı. 2015 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığına seçildi. Dikmen, etkili konuşma, diksiyon, spikerlik, sunuculuk, seslendirme, program yapımcılığı üzerine dersler ve seminerler vermektedir.

Ayrıca Misket Dikmen, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi, Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi ve Türkiye Gazeteciler Basın Vakfı Başkan Yardımcısı görevlerini de sürdürmektedir.


MURAT ÖNOK
EĞİTMEN

Rıfat Murat Önok, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesidir.

Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (2000-2007), Koç Üniversitesi’nde (2007-) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde (2014) çalıştı.

Basın Konseyi bünyesinde Yüksek Kurul üyeliği, ikinci başkanlık görevlerini yürüttü. Ayrıca Şeffaflık Derneği’nin ve Türk Ceza Hukuku Derneği’nin yönetim kurulu üyesidir. Önok, Koç Üniversitesi bünyesindeki Cinsiyet Araştırmaları Merkezi’nin ve Küresel Kamu Hukuku Uluslararası Araştırma Merkezi’nin yönetim kurulu üyesidir.

Dr. Önok çok sayıda akademik ve mesleki derginin danışma kurulu veya hakem heyetinde yer almaktadır. Türkiye Barolar Birliği’nin düzenlediği eğitimlerde eğitmen görevi üstlenmiştir.


MUZAFFER BACA
EĞİTMEN

Muzaffer Baca 1955 yılında Xanthi, Yunanistan’da doğdu.

1975-1979 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. 1976 yılında TRT’ye katıldı ve burada 1993’e kadar çeşitli görevler yürüttü. 1992-1997 yılları arasında Flash TV’de, 1993-1995 yılları arasında da TGRT TV’de görev yaptı.

Körfez Savaşı, Bosna Savaşı, Kosova Savaşı ve Çeçen Savaşı’nı yerine izledi. Ayrıca bu savaşlardaki gözlemleri hakkında birçok analiz hazırladı. ABD – Sovyet zirveleri, Türkiye – AB ilişkileri, İran-Irak Savaşı, Körfez Savaşı ve Füze krizi konularını yerinde izledi ve buradan haberler aktardı.

Baca ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Radyo-TV Bölümü başkanlığı (2004-2009) ve (2006-2009) İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği yaptı.

Baca, İngilizce ve Yunanca’yı çok iyi seviyede bilmektedir.


OKTAY HUDUTİ
EĞİTMEN

Oktay Huduti, 1982’de Ankara’da doğdu. 2008 yılından bu yana serbest avukatlık yapıyor. Birçok kritik davanın avukatlığını yaptı. 2009-2011 yılları arasında Basın Konseyi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de Hukuk Danışmanlığı’nda bulundu. TBMM’deki Basın Kanunu görüşmelerinde Basın Konseyi heyetinde bulundu.


PINAR TÜRENÇ

EĞİTMEN

Pınar Türenç, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi. Mesleğe 1974 yılında Milliyet Gazetesi’nde başladı. Meslek hayatı boyunca ve Güneş Gazetesi, Star TV, Show TV, Hürriyet gazetesi, TV 8’de görev aldı.

İstanbul ve Marmara Üniversitelerinin İletişim Fakültelerinde meslek dersleri de veren öğretim görevlisi Pınar Türenç, Marmara Üniversitesi ‘nde öğretim görevlisidir. Pınar Türenç çok sayıda sivil toplum örgütünün yönetiminde çalışmaktadır. Pınar Türenç 2013 yılında Basın Konseyi Başkanlığı’na seçildi.


SEDA KAYA GÜLER
EĞİTMEN

Seda Kaya Güler, 1958’de Elazığ’da doğdu. İktisadi Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu Radyo-televizyon bölümünü bitirdikten sonra (1979) Kadınca Dergisi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. (1981)

Meslek hayatı boyunca Kadınca Örgü, Moda ve Dekorasyon, Erkekçe, Rapsodi, Mimoza, Gelin, Sofra, Bebeğim ve Biz, Rengarenk Kırmızı Dergisi’nde; Sabah ve Akşam Gazetesi’nde; TV8 ve Elmax TV’de çalıştı.

Halen Yeni Asır gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.


TOYGUN ATİLLA
EĞİTMEN

Toygun Atilla 1970 yılında Kars’ta doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1991 yılında Günaydın Gazetesi’nde başladı. 1992 yılında Hürriyet Gazetesi’ne geçti. 24 yıldır aralıksız olarak Hürriyet Gazetesi’nde çalışıyor. Atilla’nın 2014’te çıkan Sakıncalı Amiral adlı kitabı bulunmaktadır.


TURGAY NOYAN
EĞİTMEN

Turgay Noyan, ilkokulu Gaziantep’te, liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu. Galatasaray Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nu bitirdi.

Sabah Yıldızı, Yeni Asır ve Sabah gazetelerinde çalıştı. Noyan bu gazetelerde magazin, spor, ekonomi muhabiri olarak çalıştı. Yeni Asır Gazetesi’nin 17 yıl aralıksız İstanbul Temsilciliği görevini yürüttü.

Turgay Noyan Naviga dergisini çıkartmaktadır. Denizden Gelen Adam, Denizden Gelen Kadın ve Meyhaneci adlarında üç kitabı vardır.,


TURGUT KAZAN
EĞİTMEN

Turgut Kazan,1940 yılında Adana’ da doğdu. 1962’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1963’te İstanbul Barosu’na kayıtla avukatlığa başlamıştır. O tarihten beri serbest avukatlık yapmaktadır. 1988 – 1996 yılları arasında İstanbul Barosu Başkanlığı yapmıştır. Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesidir.


TÜLAY ÜNAL ÖÇTEN
EĞİTMEN

Tülay Ünal Öçten 1967’de doğdu. 1988’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 1988-1990 TRT Haber Dairesi’nde muhabir olarak çalıştı. 1990-2004 Star TV Ankara bürosunda, Başbakanlık muhabirliği, parlamento Muhabirliği ve haber müdürlüğü yaptı. “Başkent Ankara” ve “Kırmızı Koltuk” adlı programların yapım ve sunuculuğunda görev aldı. 2005-2006 Flash TV Haber‘de çalıştı. Fox TV Ankara haber müdürü olarak çalışıyor.